شنبه , ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
خانه » مقالات » گام‌های اصلی به‌جای تنبیه

گام‌های اصلی به‌جای تنبیه

در قسمت دوم فصل «به‌جای تنبیه» به گام دوم یعنی «در مورد احساسات خود صحبت کنید» رسیدیم. بدون شک در یک رابطه مناسب و باثبات، باید نیازها و احتیاجات هردو طرف رابطه دیده شود. توجه به احساسات و نیازهای خود والدین که باید نقش مدیر این ارتباط را ایفا کنند، ضرورتی صدچندان دارد. آرامش آن‌ها مدیریت رابطه را میسر می‌کند و احتمال موفقیت و خشنودی هر دو طرف را بیشتر خواهد کرد. در داستان امیر، یخ رابطه امیر و مادر، با جملاتی حاکی از درک نیازها و احساساتش آب شده است.

اکنون مادر شاهد گشودگی او برای ارتباط مناسب است و می‌تواند وارد گام دوم شود و از احساسات و نیازهای خودش بگوید. می‌تواند بگوید: «وقتی امیر سروقت به خانه نمی‌رسد من نگران می‌شوم» یا «مادرها بچه‌هایشان را خیلی دوست دارند و وقتی سروقت به خانه نمی‌رسند خیلی نگرانشان می‌شوند» و یا «وقتی از ساعت رسیدن تو به خانه می‌گذرد و من از تو بی‌خبرم خیلی نگران و ناراحت می‌شوم». اکنون امیر به‌طور واقعی می‌تواند حس مادر و نگرانی او را درک کند چراکه در گام اول با همدلی و درک مادر به آرامش کافی رسیده و قدرت استنباط و تحلیل کافی و متناسب با سن خود را یافته است.

با این درک دوسویه او و مادر آماده برداشتن گام بعدی «روی‌هم گذاشتن افکار» می‌شوند. در این گام مادر می‌تواند بگوید: «اگر باهم فکر کنیم می‌توانیم یک‌راهی پیدا کنیم که هم تو راحت‌تر باشی و هم من نگران نشم» و یا «بیا فکر هامون رو روی‌هم بگذاریم و ببینیم چه راهی به ذهنمون می رسه؟». وقتی به خودمان برای فکر کردن فرصت می‌دهیم، ممکن است در این فرصت انواع ایده‌ها توسط امیر مطرح شود. این ایده‌ها و طرح‌ها چه واقعی، چه عملی یا غیرواقعی و غیرعملی، مهم نیست. فقط اهمیت آن‌ها در این است که امیر باقدرت تفکر خود، سعی دارد، راه‌حل را بیابد و مسئله‌ای را حل کند لذا در این مرحله، نه‌تنها جلوی بیان را نمی‌گیریم و قضاوتی در مورد راه‌حل‌ها نمی‌کنیم، بلکه باید با استقبال و گشودگی حرف‌ها و افکارش را شنید و حس خوب تفکر و استنتاج را در او تقویت کنیم.

حال به گام چهارم یعنی «تمامی نظرات را بدون ارزیابی بنویسید» رسیدیم. مادر شروع به نوشتن راه‌حل‌ها و ایده‌های خود و امیر می‌کند. هیچ ایده و نظری، ارزیابی و قضاوت نمی‌شود. هر ایده در جای خود مهم است، نه به دلیل اینکه راه‌حلی خوب و عالی است، بلکه به دلیل اینکه حاصل فکر، مخلوق استدلال و تلاش یک انسان است و قابل‌احترام و ارزش است. از سوی دیگر این گام‌های هرچند کوچک، او را آماده ورود به دنیای واقعی می‌کند و توانایی درک، استدلال و یافتن راه‌حل را در او تقویت می‌کند. به عبارتی روند تربیتی و رشدی مهم و مناسبی است که نباید از آن غفلت کرد. اکنون دارای فهرستی از راه‌حل‌ها هستیم. امیر نیز احساس مشارکت در حل مسئله‌ای را با اتفاق مادر تجربه می‌کند و به این دلیل مشتاق ادامه کار است. اکنون به گام پنجم و آخر رسیده‌ایم. «بهترین راه‌حل را مشخص کنید»

دکتر امیرمحمد شریف رضویان

روزنامه خراسان/خراسان رضوی – مورخ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۶/۱۰ شماره انتشار ۱۸۷۷۳

درباره‌ی مصطفی سیمایی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*