یکشنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۷
خانه » مقالات » تمرینی ساده برای تربیت بهتر فرزند

تمرینی ساده برای تربیت بهتر فرزند

با سلام، عیدتان مبارک و قرین رحمت و مغفرت. تاکنون ۱۳ مطلب را برای درک بهتر مفهوم فصل «به‌جای تنبیه» مرور کرده‌ایم. تا حدودی مبانی نظری و علمی را آموخته و تا حدی نیز با روش‌های کاربردی آن آشنا شده‌ایم. این فصل یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین فصول تربیت است.

اکنون با توجه به موارد مذکور و آنچه طی شماره‌های گذشته تقدیم شده است می‌خواهیم در یک داستان فرضی باهم همراه شویم، واکنش‌هایمان را بر اساس آموخته‌هایمان یادداشت کنیم و منتظر شماره بعد باشیم تا با مدل پیشنهادی تطبیق دهیم:

پسر ۱۰ ساله شما گاهی سراغ جعبه‌ابزار می‌رود و آن‌ها را برمی‌دارد. گاهی وسایل را کامل جمع می‌کند و گاهی نیز ….. شما با ماجراها و وقایع زیادی در فصل «همدلی» و نیز «دعوت به همکاری» آشنا شده و راهکارهای آن را به اجرا گذاشته‌اید. بدون شک در طی این مسیر فرازوفرودها و نوسان‌های زیادی نیز پیش رو داشته‌اید. درنهایت با توجه به توضیحات خاص گذشته و شیوه رسیدن به فصل «به‌جای تنبیه» به این فصل رسیده‌اید. یک روز وقتی پدر از محل کار می‌آید متوجه می‌شود تعدادی آچار در کنار باغچه حیاط مانده و زنگ‌زده است.

اکنون می‌خواهیم با توجه به آموزه‌ها و روش‌های ارائه‌شده، جدول زیر را تکمیل کنیم. البته همان‌گونه که در داستان فرضی شماره‌های گذشته توضیح داده شد می‌توان بر اساس موضوع، ضمن حرکت در مسیر گام‌به‌گام، همه روش‌ها را اجرا نکرد و یا روش‌ها را باهم ترکیب و اجرا کرد. ولی پیشنهاد می‌شود در ابتدای کار سعی کنید برای هرکدام از گام‌ها، جمله و اقدام مناسب را بیابید و یادداشت کنید تا درک مهارت بهتری داشته باشید.

دکتر امیرمحمد شریف

 روش؛ جمله و اقدام شما:

 پیشنهاد راهی به کودک

اعلام نارضایتی شدید خود

بیان انتظارات با جملات کوتاه و روشن

نشان دادن راهی برای جبران اشتباه

در اختیار گذاشتن امکان انتخاب

اقدام سنجیده

درباره‌ی مصطفی سیمایی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*